Obrázek
Preview

Po třech domácích zápasech opět na led soupeře. Rytíři v pátek míří do Brna

15. 2. 2024 od Redakce / Foto: Roman Mareš
Kladno na domácím ledě nedokázalo ve třech pokusech ukončit sérii porážek a na první výhru po sedmnácti duelech se pokusí dosáhnout už v pátek. Rytíři, kteří hrají během února většinu utkání na svém stadionu, zavítají do Brna, které vyhrálo čtyři z posledních pěti zápasů a chce zaútočit na první čtyřku extraligy.

Kladenská černá série se dál natahuje a nic na tom nezměnila ani trojice domácích zápasů. Rytíři nejprve sehráli vyrovnaný duel s Vítkovicemi, které v první třetině přehrávali. Nedokázali však svůj nápor přeměnit ve větší než jednogólový náskok. Dvakrát nakonec přišli o vedení a padli 2:3. Hned o dva dny později si to navíc se stejným soupeřem rozdali znovu a tentokrát se jim herně nedařilo. Kladeňáci se střelecky neprosadili a prohráli 0:4. Střelecké trápení znovu prolomili až proti Liberci, když se trefili Richard Jarůšek a Radek Smoleňák. Ani oni ovšem neodvrátili porážku 2:7. Kladno je tak v tabulce dál poslední se 30 body a na třináctou Mladou Boleslav má dvanáctibodovou ztrátu.

Rytíři se v posledním zápase museli obejít hned bez čtveřice potrestaných hráčů – Jakub Babka dostal disciplinární trest na šest zápasů, Michael Frolík a Ondřej Bláha pykají tři duely. Václav Veber už si svůj jednozápasový distanc odseděl a v pátek se může vrátit zpátky do akce.

Díky vysokému počtu nedostupných hráčů se ovšem naposledy dočkali premiéry v extralize hned dva kladenští junioři. Útočník Zdeněk Nedvěd ze slavného hokejového rodu odehrál proti Bílým Tygrům 10 minut a 52 sekund a připsal si jednu střelu na branku. Ve statistice plus/mínus skončil na neutrální nule. V obraně si pak první střídání připsal Josef Trojna, který odehrál dvě minuty a 34 sekund a také jednou prověřil soupeřova brankáře.

Kometě schází na první čtyřku jen dva body

To brněnská Kometa má jiné starosti než Rytíři. Z posledních pěti zápasů vyhrála rovnou čtyřikrát a podlehla jen v prodloužení Mladé Boleslavi. Do vítězné nálady se následně klub z jihu Moravy vrátil na ledě Českých Budějovic, kde zvítězil těsně 2:1. V zápase rozhodovala polovina druhé třetiny. Ve 31. minutě nejprve otevřel skóre z přesilové hry obránce Daniel Gazda a jen o 49 sekund později navýšil Martin Zaťovič. Motor už jen korigoval výsledek trefou exkladenského Adama Kubíka, který se trefil v přesilové hře v poslední minutě prostředního dějství. V závěrečné dvacetiminutovce už se skóre neměnilo, a tak Brno navýšilo svůj bodový zisk na 73 bodů. V tabulce je tedy na pátém místě a na čtvrtý Liberec ztrácí body dva. Šestý Litvínov má pak jen o bod méně než Kometa.

Ta letos spoléhá na velmi dobrou defenzivu i přesilové hry. Celkem Brňané inkasovali 116 branek, což je čtvrté nejnižší číslo v extralize. Co se týče početních výhod, využívají jich průměrně 21,25 %, což je pátý nejlepší počin v soutěži. Nejproduktivnějším hráčem týmu je rychlík Jakub Flek (14+26), za kterým následuje ve statistikách až s desetibodovým odstupem obránce Jan Ščotka (4+26). Další bek Daniel Gazda (16+13) má pak ještě o bodík méně, ale mezi extraligovými beky je nejlepším střelcem. Skvělými statistikami se můžou pochlubit i brankáři Dominik Furch (92,22 %) a Jan Kavan (93,17 %).

Rytířům se letos proti Kometě příliš nedaří - ze tří vzájemných zápasů brali jen bod a jednu vysokou porážku. Na domácím ledě nejprve Kladno dlouho jen těžko hledalo recept na Dominika Furcha a nakonec prohrálo 1:4. Na jihu Moravy se pak Rytířům zápas vůbec nevyvedl a padli vysoko 1:8. V brance se vystřídali Adam Brízgala a Landon Bow a jediný gól Kladna vstřelil Jakub Klepiš. Odčarovat brněnskou defenzivu se Středočechům povedlo až naposledy. Proti Kometě dvakrát vedli, ale nakonec stejně zapsali porážku 4:5 po prodloužení.

Utkání 45. kola Tipsport extraligy Rytíři Kladno – HC Kometa Brno se odehraje v brněnské Winning Group Areně v pátek 16. února od 18:00. Zápas můžete sledovat živě na O2 TV Sport.