úterý 6.8.2024
Chomutov
Kladno
17:30
 čtvrtek 15.8.2024
Litoměřice
Kladno
17:30
 úterý 20.8.2024
Kladno
McGill
17:30
 čtvrtek 22.8.2024
Kladno
Kassel
17:30
 úterý 27.8.2024
Plzeň
Kladno
17:30
Obrázek
Klub

Sportovní manažer Jiří Burger: Chceme alespoň předkolo play off, fanoušci si to zaslouží

14. 9. 2023 od Klub
Na startu nové sezóny přinášíme bilanční rozhovor se sportovním manažerem Rytířů Jiřím Burgerem. Řeč přišla na restart mládeže, pohyby v hráčském kádru, výsledky v přípravě i výhledy do nové extraligové sezóny.

V létě se v klubu odehrálo poměrně hodně změn. Podařilo se ho personálně stabilizovat?

Já věřím, že ano. Samostatnou kapitolou bylo obsazení trenérských postů v mládeži, které už měl v gesci Martin Vejvoda. Změny nastaly také u A-týmu na pozicích kondičního trenéra, fyzioterapeutů a doktorů a jiné je také obsazení kanceláří. Událo se toho poměrně hodně, ale na novou sezónu jsme připraveni.

S příchodem nového manažera klub avizoval restart ve výchově mládeže. Jaká je vize?

Chceme mládež dělat tak, abychom hráčům v první řadě nabídli kvalitní tréninkový proces a individuální přístup, který jim umožní maximální herní rozvoj. To, co možná ztrácíme v materiálních podmínkách, chceme vynahradit kvalitním tréninkovým programem, na kterém si klub v minulosti zakládal. Víme, že to nebude jednoduchá cesta, ale s Martinem Vejvodou a Jirkou Kuchlerem pracujeme na tom, abychom mládežnický hokej na Kladně pozvedli.

Nastaly ve výchově mládeže nějaké systematické změny?

Jak už jsem zmínil v předchozí odpovědi, prioritou číslo jedna je pro nás tréninkový proces, kde chceme, aby hráči měli více tréninků na ledě a každý den i trénink mimo led. Obrovským přínosem je pro nás Kaufland Škola hokejových talentů, která nám pomáhá navazovat spolupráci s dalšími kluby v regionu. Díky tomu už s námi úzce spolupracují Slaný a Kralupy nad Vltavou a do budoucna za pomoci Kaufland Školy hokejových talentů budeme chtít tuto spolupráci rozvíjet a zapojit další kluby. Výsledkem by mělo být to, že nejkvalitnější hráči z těchto týmů budou v deváté třídě, případně v dorostu přecházet k nám – pokud o to budou mít zájem. Snažíme se také co možná nejvíce u mladších kategorií propojovat trenéry napříč zmíněnými kluby, aby spolu komunikovali a předávali si poznatky z tréninkových procesů.

Co vám aktuálně v mládeži dělá největší radost?

Skvěle fungují pátá a šestá třída, kde máme dobrý tréninkový proces a jsme schopni výsledkově konkurovat nejlepším týmům v dané věkové kategorii. Takových týmů samozřejmě chceme mít do budoucna co nejvíce.

Naopak bolístkou je absence juniorky v nejvyšší soutěži. Pomýšlíte na postup?

Určitě, návrat juniorů do extraligy je pro nás jedním ze stěžejních bodů a doufáme, že se to podaří co nejdříve. Momentálně pro nás je těžké udržet kvalitní hráče v dorosteneckém věku, protože jim nemůžeme nabídnout vizi juniorské extraligy, na druhou stranu chceme jít cestou, kdy těm nejtalentovanějším s nejlepším přístupem dáme příležitost, nabídneme jim kontrakt a zapojíme je do přípravy s A-týmem. Tak jako jsme to udělali třeba v případě Pepy Trojny. To je cesta, kterou chceme jít.

Tím se dostáváme k A-týmu, kde přes léto také nastala řada změn. Jak probíhala stavba kádru pro nový extraligový ročník?

O kádru na letošní sezónu jsme se průběžně bavili už od minulého léta. Některé hráče jsme měli pod smlouvou, na jiné jsme uplatnili opci, v průběhu sezóny jsme podepsali smlouvu třeba s Adamem Brízgalou, čímž jsme vyřešili obsazení brankoviště a jednali jsme i s dalšími hráči, které jsme měli zájem udržet. Po hokejové stránce mě mrzí odchod Adama Kubíka, ale jedna věc mě zklamala, a to, když jsem si přečetl, že jsme mohli být průbojnější a zůstal by. Tak velký zájem pokračovat na Kladně jsem z jeho strany neviděl. 

Podle jakých kritérií jste vybírali posily pro nový kádr?

V první řadě je potřeba si říct, že pracujeme s rozpočtem, jaký máme. Narovinu říkám, že TOP hráče z extraligy si dovolit nemůžeme U ostatních zvažujeme poměr cena – výkon. Taková je realita a na to si nechceme stěžovat, naopak je pro nás výzva i s nižším rozpočtem být konkurenceschopní. Nechceme jít cestou podpisu průměrných hráčů odjinud za pro nás neodpovídající peníze. Než podepsat takové hráče, radši dáme šanci našim odchovancům a necháme je, aby se vypracovali. Příklad jsou třeba Jirka Ticháček, Matyáš Filip, Vašek Veber a další mladí hráči, kteří pro nás mají daleko větší potenciál než starší hráči odjinud. I tak ale myslím, že se nám letos podařilo do kádru přivést zajímavá jména.

Příprava se výsledkově nevydařila. Jak ji hodnotíte?

Jako nepovedenou. Výsledky nebyly dobré a bohužel v některých zápasech i výkony. Na druhou stranu jsme pořád zkoušeli různé varianty, prakticky žádné utkání jsme neodehráli v plné sestavě. Vzali jsme si z toho, co jsme potřebovali. Větší starost mi dělá to, že se nám nevyhýbala zranění.

Bylo i to impulzem pro podpis Eduardse Tralmakse?          

Částečně. Stále jsme hledali způsob, jak kádr posílit. Otevřela se možnost přivést Eduardse, na kterého jsme měli skvělé reference přímo z organizace Providence Bruins. Je to vysoký silový hráč, který navíc dobře bruslí. Slibujeme si od něj mimo jiné zvýšení důrazu v předbrankovém prostoru. Jestli stačíme dotáhnout formální náležitosti, mohl by hrát už v pátek v Olomouci.

Hodně skloňovaným jménem byl v létě Radek Smoleňák. Co můžete říct k němu?

Není třeba zastírat, že jsme s Radkem Smoleňákem byli v kontaktu, samozřejmě s vědomím Hradce Králové. K domluvě zatím ale nedošlo a Radek v tuto chvíli zůstává v organizaci Hradce, kde má platný kontrakt.

Jaká je situace v kádru na začátku sezóny?

V úvodních zápasech budeme postrádat Denise Kusého, kterému se přenáší disciplinární trest z Finska. Ze zdravotních důvodů určitě na začátku sezóny do hry nezasáhne Matyáš Filip a menší zranění nepustí do hry ani Michaela Frolíka. Přestože Frolda nebude moci zasáhnout do zápasu s Pardubicemi, mám pro fanoušky alespoň jednu dobrou zprávu, a to, že nám Frolda v neděli před zápasem v rámci doprovodného programu otevře nově vybavený fanshop a rozdá nějaké podpisy.

Jaké jsou ambice týmu do nové sezóny?

Samozřejmě se chceme vyhnout baráži. Věřím, že reálným cílem je hrát předkolo play off a přál bych si to hlavně kvůli kladenským fanouškům, kteří ukázali, že o hokej mají obrovský zájem i v dobách, kdy se výsledkově nedaří. Loni vyprodali stadion na baráž o extraligu a já bych si moc přál, aby takhle mohli stadion naplnit i ve vyřazovací části.

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU