22. kolo,  neděle 24.11.2024
Karlovy Vary
Kladno
4:3
23. kolo,  pátek 29.11.2024
Kladno
Budějovice
1:4
24. kolo,  neděle 1.12.2024
Olomouc
Kladno
4:1
25. kolo,  pátek 6.12.2024
Kladno
Vítkovice
1:4
26. kolo,  neděle 8.12.2024
Mladá Boleslav
Kladno
2:6
27. kolo,  pátek 20.12.2024
Pardubice
Kladno
18:00
28. kolo,  neděle 22.12.2024
Kladno
Sparta
16:00
29. kolo,  čtvrtek 26.12.2024
Litvínov
Kladno
15:30
30. kolo,  sobota 28.12.2024
Kladno
Kometa Brno
16:30
31. kolo,  pondělí 30.12.2024
Mountfield HK
Kladno
18:00
Obrázek
Klub

První přípravné zápasy odehrají Rytíři ve Slaném. Na ČEZ stadionu by měl být led od 20. srpna

18. 7. 2023 od Redakce / Foto: Josef Poláček a Roman Mareš
Po úspěšném konci baráže o extraligu se kolem kladenského zimního stadionu opět začala motat těžká technika a dělníci. Chlazení obou ledových ploch se strojovnou a zázemím pro ledaře bude totiž od nového ročníku umístěné v nově vystavěném energocentru na jihozápadě budovy. Kvůli rekonstrukci začne A tým Rytířů přípravu na ledě na nedalekém zimáku ve Slaném, kde odehraje také dva přípravné zápasy.

„Věříme, že výstavba energocentra přípravu neovlivní. Věděli jsme dopředu, že tu tahle rekonstrukce bude, takže jsme s tím počítali a máme zamluvený led ve Slaném. Zase taková komplikace to pro nás není,“ říká sportovní manažer klubu Jiří Burger.

Rytíři mají zamluvené ledy ve Slaném od 31. července až do 27. srpna, na domácí stadion by se ale měli vrátit už o týden dříve. Právě 20. srpna by měl být domácí led hotový, pokud půjde vše podle plánu.

„Domácí přípravné zápasy s Karlovými Vary a Litvínovem odehrajeme ve Slaném, zápas se Slavií pak v Mělníku. Když všechno půjde dobře, poslední dva domácí přípravné zápasy bychom už měli hrát na Kladně. Minimálně generálku s Litoměřicemi už budeme určitě hrát doma,“ prozrazuje Burger a zároveň dodává, že se fanoušci v následujících dnech mohou těšit na novinky ohledně hráčského kádru.

Důležitá rekonstrukce, která byla nutná jak kvůli splnění bezpečnostních podmínek, tak kvůli možné úspoře na energiích, ovlivní pochopitelně i přípravu mládežnických celků na novou sezonu. I mladí Rytíři už ale mají prostor na tréninky zařízený a kromě Slaného se budou připravovat i na dalších stadionech v okolí.

V jakém stadiu je momentálně výstavba energocentra a jaké změny tato novinka konkrétně přinese? O tom se rozpovídal ředitel ČEZ stadionu Josef Poláček, který na rekonstrukci dohlíží.


V jaké fázi je momentálně výstavba nového energocentra?

Teď už se trošku usmívám, protože stavba energocentra se chýlí ke konci, za což jsme všichni rádi. Nechceme zdržovat hokejovou sezonu. Blížíme se k procesu schvalování a kolaudace, před níž se ještě musí udělat nejrůznější věci jako rentgenová kontrola svárů, tlakové zkoušky, navezení čpavku do energocentra, veškeré revize, seštelování řízení strojovny. V tuto chvíli se tam uklízí, zkouší se komponenty a stroje. Ještě budeme dělat v energocentru a staré strojovně povrchy. To nás všechny trochu zlobí. Zdrží nás to čtyři až pět dní, ale pro provoz to pak bude lepší. Všechno ale směřuje k tomu, že by nejpozději 20. srpna měl led opravdu být. Začneme první ledovou plochou. Uvidíme taky co počasí venku. Zaplaťpánbůh je ale hala rekonstruovaná, takže je tu větší chládek, než býval. Pod plechem bývalo třeba 45 stupňů a nad ledem 26. To už tu nebude, takže ušetříme trochu energií.

Proč muselo být chlazení přesunuté do nové budovy?

Celé energocentrum vzniklo na popud bezpečnostních pravidel, protože strojovna chlazení by nikdy neměla být uvnitř v baráku. Všichni ale víme, že zimák je starý, hezký, náš. Potřebovali jsme, abychom dodrželi bezpečnostní pravidla, tak jsme museli udělat tohle rozhodnutí. Je to pokračování velké rekonstrukce, která se udála v loňském roce. Jsem moc rád, že se povedlo chlazení a strojovnu vyndat do energocentra ven.

Bude možné díky této rekonstrukci i ušetřit něco na energiích?

Inovace hraje roli i v úspoře. Pořád je to přímý výpar čpavku. Celých skoro 47 let, co to dělám, tenhle typ chlazení uznávám. Je rychlý a dá se říct, že nejlevnější. Je to přímý přenos čpavku do ledové plochy. Celoročně máme výkonově rezervovanou kapacitu elektriky na celý rok a k tomu podle měsíců něco dokupujeme. Teď v době bouří s energiemi jedeme na nějaké spotové energie a kombinuje se to. Uvidíme, jak to bude teď. Kompresory zůstaly stejné. Ještě byly dobré, prošly revizí. Jinak jsou ale všechny komponenty nové. Nová je i chladící věž, kde jsou měniče. Ty ve staré věži nebyly. Doufáme, že se to promítne v nějaké úspoře. Uvidíme. Všude jsem nechal udělat vodoměry a elektroměry, abychom to měli pod kontrolou.

Jak náročné bude dostat do systému chlazení čpavek?

Není to úplně jednoduché. Jsou jen nějaké přepravní možnosti, převáží to odborná firma, která to převáží z Litvínova a Pardubic podle toho, kde jsou lepší podmínky. V pondělí začalo naplňování a auto se čpavkem pojede několikrát. Nechceme to zdržovat, ale bezpečnostní protokol dodržovat musíme.

Jak se změní práce pro ledaře, když bude chlazení obou ploch nově řízené z jednoho místa?

Na to jsme sami zvědaví. Strojníci budou mít nové zázemí včetně sociálek. Budou to mít sice dál k ledu, ale bude to pro ně pohodlnější. Z bezpečnostního hlediska musí být dodržený hlukový limit, proto to nemůžou mít přímo u strojovny. Když vstupují ke kompresorům, musí mít ochranu sluchu, pak jsou řídící místnosti a pak denní místnosti. Všechno je naprojektované tak, abychom splnili normy. Musely se nakoupit nové masky na čpavek, máme dýchací přístroje, kdyby se něco stalo.

Jak využijete prostory, kde byla stávající strojovna?

Podél mantinelů jsme měli náhradní skla a různé stroje, takže tyhle věci by teď měly být uložené tam. Když budeme opravovat rolbu, tak na to konečně budeme mít prostor v energocentru. Na všechno se pamatovalo. Doufáme.

Zmiňoval jste, že led by měl být připravený 20. srpna…

Za to bychom byli rádi. Věci jsou ale nové a musí se seštelovat, aby to pro tuhle sezonu i další generace dobře fungovalo. Chtěli jsme ještě vybělit plochu, ale nakonec jsme rozhodli kvůli času, že to neuděláme. Celá extraliga bádá, proč ke konci sezony byly ledy takové, jaké byly. Já si myslel, že bude nějaký workshop, kde se o tom správci zimáků pobaví. Bohužel se nic ale nestalo. Svádí se to na různé věci, já o tom nejsem úplně přesvědčený, že to je správně. Proto pojedeme postaru. Písmomalíři pojedou malované reklamy, ne papírové. To je podle mě jeden z důvodů, proč se problémy s ledem můžou stát. I z toho hlediska nebude plocha úplně čirá, jako byla loni, ale spíš chceme, aby hráči už na ledě bruslili. Snad to vydržíme s ne úplně dokonale bílou plochou. Bělení je v plánu na příští rok, tak uvidíme. Město investovalo velké peníze do těchto dvou akcí a peníze se dneska hůř hledají. Na kvalitu ledu a hokeje to nebude mít vliv, možná bude trochu křičet marketing, ale doufám, že to pochopí.

Nakolik se výstavbou nové budovy změní okolí stadionu, jak ho fanoušci znají?

Na místě energocentra byly garáže, prapůvodně tam bylo zázemí strojníků. Tam jsem prožil skoro celou svoji kariéru. Když jsem sem v roce 1976 nastupoval, tak jsme skoro seděli s kompresory dohromady. Pak jsme přistavěli část, která byla součástí garáží. Dřív se odtud chladily mrazírny, pak tam byly zbytky chladících komponentů. Ale to už je dávno pryč. Byly tady hezké stromy, kterých mi bylo hrozně líto, zúčastnil jsem se i jejich výsadby. Vyrostly, byly v pořádku, ale bohužel musely pryč. Vysázely jsme místo nich ale zase nové stromy. Zároveň jsme díky stavbě získali prostor na vzduchotechniku. Ta se musela dát částečně na sezonu za halu, odtamtud už ale zmizela a je nahoře. Už je to tam hezké, už se nám tam neválí komponenty vzduchotechniky po zemi.

Hodně se také mluvilo o površích cest kolem stadionu a na parkovišti za halou. Jak to vypadá s nimi?

Povrchy jsme začaly dělat u druhé plochy. Všichni vědí, že cesta tam byla hrozná a bahnitá. Před koncem roku se nám povedlo tam udělat asfalty, za což jsem hrozně rád, protože do hal už se nenosí tolik bláta. Teď končí stavba energocentra a navazovat by mělo parkoviště, ale to bude muset ještě chvilku počkat. Zase bude zaštěrkované a nějakým způsobem utažené. Je to velký plac, je to o miliónech, aby se z něj udělalo moderní parkoviště, jako jsou před obchodními domy. To snad ještě někdy přijde na pořad dne. Teď jsme zvolili nějaký štěrk, který by do sebe měl zapadat jako puzzle, takže by to mělo držet pohromadě. Teď tam jezdí přenosové vozy a poměrně to drží. Zadní část se určitě časem udělá, ale všechno stojí hodně peněz a město do toho už teď dalo velké peníze. Věříme, že nás to nebude rušit od hezkého hokeje.

Výstavba už se chýlí ke konci, jak tedy celkově probíhala?

Musíme poděkovat městu, protože finance šly jak na hlavní halu, tak na energocentrum. Na chlazení byla dotace, ze které jsme udělali výparník na druhé ledové ploše, který je úplně nový od loňska. Bylo to tam 37 let, tak doufám, že to nějakou dobu vydrží. První plocha je stará asi dvacet let, takže by taky měla vydržet. Firma, kterou město vybralo jako hlavního dodavatele, to dělá velmi dobře. Systém jejich práce je neskutečný, s tím jsem se ještě nesetkal. I pro další práci to bude jen dobře.

Sám jste na zimním stadionu strávil velkou část života. Jak náročné byly poslední dvě rekonstrukce?

Parta, kterou tady poslední tři roky mám, mi hrozně pomáhá a práce je díky nim lepší. Nevím, čím to je, ale rekonstrukce nás neskutečně semknula. Děláme možné i nemožné. Ne všechno se do projektu vejde, ale snažíme se toho udělat co nejvíce.

Proslýchalo se, že po rekonstrukci v pozici ředitele stadionu skončíte. Je to tak?

Chtěl bych ještě dojet sezonu a po sezoně 2023/24, pokud se nic nestane, bych to měl předat. Člověk má taky povinnosti vůči rodině. Dá se říct, že za poslední tři roky jsem neměl žádnou pořádnou dovolenou. Možná jsem i mohl, ale jak jsem konzervativní, tak chci mít o průběhu rekonstrukce přehled, aby se nic pak nemuselo zbytečně předělávat.

Jak budete na tuhle obsáhlou kapitolu vzpomínat?

Někdo říká, že je v práci vyhořelý za tři roky. Já jsem tady 47 let. Některé dny jsou samozřejmě horší jako v každé práci, ale kdyby se mi tady nelíbilo, tak tady nebudu takovou dobu. Mám tady zástupce, který by mě měl nahradit. Pořád se má co učit, já se učím dodneška. Není to vůbec jednoduché. Hraje se tady hokej, jsme v jednom baráku a všem nám jde o jedno. Abychom měli dobrý led a koukali se na hezký hokej.

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU
bonus