pondělí 22.4.2024
Vsetín
Kladno
3:4
 pondělí 22.4.2024
Vsetín
Kladno
3:4
 čtvrtek 25.4.2024
Kladno
Vsetín
Zrušeno
 sobota 27.4.2024
Vsetín
Kladno
Zrušeno
 pondělí 29.4.2024
Kladno
Vsetín
Zrušeno
Obrázek
Mládež

Ohlédnutí za sezónou mladých Rytířů očima trenérů

10. 4. 2024 od Jakub Liška / Foto: Daniela Vodičková
Jelikož se ročník 2023/2024 nachýlil pro všechny mládežnické celky Rytířů nachýlil ke svému konci, přichází čas ohlédnout se zpět za jednotlivými sezonami. Dorostencům i deváťákům se podařilo udržet extraligovou příslušnost, což se určitě dá považovat za pozitivní splněný cíl. Naopak u juniorů převládá spíše zklamání, protože se nakonec nezvládli probojovat do playoff. Ke každému družstvu se také vyjádří krátkým komentářem hlavní trenéři, jak sezonu ve své kategorii viděli oni.

JUNIOŘI

Junioři měli před sezonou vytyčený cíl pokusit se o návrat do extraligy, nicméně vzhledem ke špatnému startu do soutěže se jim tato meta postupně vzdalovala. Začátek soutěže měl datum 15. září na ledě Havlíčkova Brodu, které bohužel dopadlo 4:1 ve prospěch domácích. na vlně proher se Rytíři vezli až do 6. října, kdy se jim podařilo vydolovat na domácí půdě první dva body proti finalistovi soutěže, Slavii Praha. Povedenou sérii bodových zápasů následně prožili Kladeňáci na přelomu října a listopadu, kdy získali alespoň bod v sedmi duelech po sobě. O potenciální účast v playoff chtěli junioři zabojovat ještě ke konci prosince, kdy je nakoplo vysoké vítězství s Havlíčkovým Brodem. Osudovými se ale Rytířům staly tři nepříjemné únorové porážky, kdy dvakrát padli se Slavií a jednou s Havířovem. Nic na tom nezměnila ani poslední výhra juniorů v této sezoně, která byla 3. března doma proti Technice Brno. 

Co se týká statistik, tak nejvíce kanadských bodů z týmu nasbíral Štěpán Vimmer, který za odehraných 29 zápasů stihl vstřelit 20 branek a nahrát na dalších 11. Za největší držáky mančaftu se rozhodně dá označit duo útočníků Richard Spilka a Petr Šíma, kteří odehráli ze všech hráčů nejvíce utkání, konkrétně 40 ze 42 možných. Na brankářské pozici se téměř poctivě střídali Matyáš Zavoral a Petr Přikryl, kdy první jmenovaný odchytal přece jen o čtyři zápasy více. 

Hodnocení sezony od trenéra Miloslava Hořavy: ,,Letošní sezona byla zpočátku neúspěšná. Po intenzivní a náročné letní přípravě se hráči cítili v dobré kondici a očekávali, že budou zápasy vyhrávat. Bohužel první zápasy se nepovedly a hráči to psychicky neunesli. Chvíli trvalo, než se podařilo jejich psychiku a sebevědomí zvednout. Pak se podařilo několik zápasů vyhrát, ale úspěchy byly střídavé. V průběhu sezony, kdy už bylo v podstatě jasné, že nemůžeme postoupit do play-off, jsme se rozhodli, že přestaneme stavět starší hráče a namísto toho dáme šanci hráčům mladším, abychom je připravili na další sezónu. Toto se ukázalo jako dobré rozhodnutí, jelikož jsme začali zápasy vyhrávat. Mladí hráči předvedli, že mají výborný potenciál pro další sezónu. Na závěr bych chtěl hráče pochválit za výborné nasazení při trénincích a doufám, že příští sezónu se to ukáže i v zápasech."

DOROST

Kategorie dorostenců hrála svá utkání v nejvyšší možné soutěži, kde byl před sezonou jasně daný cíl, a to udržet se. Extraliga dorostu se hraje na základní část, a poté podle umístění na nadstavbové skupiny. V základní části se Kladeňákům nicméně příliš nedařilo, protože dokázali posbírat pouhých 8 bodů. První výhru totiž mohli Rytíři oslavit až 18. listopadu na půdě Mladé Boleslavi za výsledek 1:2 po prodloužení. Na tříbodový zisk si museli dokonce počkat ještě skoro o měsíc déle, kdy zvládli udolat 4:2 Tábor. Do lepší nadstavby se tedy Kladno nedostalo. Nicméně ve skupině O účast v playoff se našim dorostencům dařilo o poznání lépe. Díky relativně výsledkově vydařenému lednu se nakonec v této části dokázali vyšplhat na 17 bodů, které jim zajistili záchranu v soutěži na úkor poslední Olomouce. 

Lídrem kanadského bodování Kladna se stal s 31 body Dominik Pytlík, který zároveň odehrál maximální možný počet zápasů v sezoně. Nejproduktivnějším obráncem Rytířů byl Jakub Borkovec, jenž nastřádal 15 bodů za 4 branky a 11 asistencí. Minutáž na brankovišti se rozvrstvila mezi tři brankáře, a sice 18 zápasů pro Adama Voráčka, 12 pro Daniela Šrámka a 7 pro Jiřího Webera.

Hodnocení sezony od trenéra Radka Hlavatého: ,,V první části soutěže se nám výsledkově ani herně nedařilo. Snažili jsme se neustále kvalitně a intenzivně trénovat, abychom se co nejlépe připravili na druhou část soutěže, kde se body z první části nulovaly. Hráči měli v průběhu sezóny velmi dobrou tréninkovou morálku a postupně jsme se zlepšovali. Ve druhé části soutěže jsme získali více, než jednou tolik bodů, co v první části, a to zde bylo o 9 utkání méně. Již několik utkání před koncem jsme tak měli jistotu záchrany. Výsledkově to nebyla vydařená sezóna, ale je důležité, že se podařilo zajistit extraligovou příslušnost i pro další ročník. Hráči ročníku 2007 se posunou do juniorské kategorie a začne se tvořit nový tým z hráčů ročníku 2008 a 2009. Věřím, že když budou kluci na sobě neustále poctivě pracovat a budou mít touhu a vůli se každý trénink zlepšovat, tak bude příští sezóna výsledkově úspěšnější."

9. TŘÍDA

Extraliga 9. tříd byla i tento rok s kladenskou účastí. Naši deváťáci v této nejvyšší soutěži chtěli za sebou nechat co nejlepší dojem, nicméně z prvních 8 zápasů zvládli pouze dvakrát zvítězit, proti Českým Budějovicím a Litvínovu. Následovaly však bodově suché dva měsíce, protože na další výhru si museli Kladeňáci počkat až do 8. prosince proti Pilsen Wolves, kdy zápas ovládli v poměru 8:5. Základní část uzavřeli Rytíři v lednu, kdy se mohli z výhry radovat hned dvakrát, na více než předposlední místo ve skupině to ale bohužel nestačilo. Do nadstavbové části se nepodařilo vstoupit hráčům Kladna ideálně, protože v únoru si dokázali připsat pouze bod. Poslední dva duely v sezoně však dokázaly spravit chuť, jelikož se deváťáci za výhry nad Litvínovem a Táborem odlepili z poslední příčky skupiny a ukončili tak ročník s vítězným koncem. 

Zcela suverénním lídrem kladenské produktivity se stal se 46 kanadskými body Jan Šubin, kterému k tomuto počinu stačilo jen 27 utkání. Špatně si nevedl ani obránce Jakub Matějka, který si za 9 gólů a 12 asistencí vysloužil čtvrtou příčku v týmu. Strážit kladenskou svatyni na brankovišti mělo na povel brankářské duo Michal Damašek a Petr Zralý. První jmenovaný má o 7 startů více, a také zaznamenal jedno čisté konto. 

Hodnocení sezony od trenéra Petra Procházky: ,,Do sezóny jsme šli s velkým respektem, protože již příprava ukázala, že nás bude čekat těžká a náročná sezóna proti velké a silné konkurenci v Extralize 9. tříd. Začátek sezóny se nám nepovedl zachytit, z kraje sezóny přišlo 5 větších zranění, z toho nám na 2 měsíce vypadli dva nejproduktivnější hráči z prvního útoku, kteří patřili mezi lídry týmu. Dalším kritickým bodem v naší sezóně bylo přetažení 3 našich odchovanců ke konkurenci v naší soutěži. Povedlo se však získat 2 hráče, které jsme vhodně doplnili do našeho mužstva. Většinu prohraných zápasů rozhodovaly individuální chyby, které se opakovaly a soupeři je dokázali trestat. Vzhledem k rozšíření extraligy, se nedá hodnotit zda-li sezóna byla úspěšná, našim cílem byla záchrana v extralize, což se tak stalo, ač se baráž nehrála. Pozitivně hodnotím posun některých hráčů, kteří se dokázali v těžké sezóně posouvat ve svém hokejovém vývoji. Což beru v naši kategorii jako zásadní práci trenéra posouvat hráče a zlepšovat. Věřím, že 8-9 hráčů jsme připravili na extraligu dorostu v Kladně. Pokud by se všichni pevně uchytili v extralize dorostu, je to dobré znamení."

8. TŘÍDA

Nejstarší žákovská kategorie, tedy osmá třída, hrála své duely v soutěži Liga starších žáků A. Kladenský celek nejprve čekala základní část proti šesti dalším týmům. Odsud se nicméně do nadstavbové skupiny, kam se dostaly pouze nejlepší tři celky, Rytíři nevešli. Za rámeček si rozhodně Kladeňáci nedají dvě vysoké porážky proti Slavii a Škodě Plzeň. Na druhou stranu s tímto plzeňským týmem si také dokázali připsat cenné vítězství v pátém kole, kdy na domácím ledě Kladno vyhrálo 4:1. Předchozí porážka na půdě Kobry Praha, nebo následná domácí prohra s Říčany nakonec určily Rytířům pátou pozici v tabulce, a tedy následnou Skupinu O umístění F. Tam už se našim osmákům vedlo o poznání lépe, protože nakonec sezonu dokončili na druhém místě, pouze za pražskou Spartou. V této skupině například opět hráči Kladna narazili na Pilsen Wolves, Kobru Praha, nebo Příbram. Až na dva duely dokázali Kladeňáci s těmito týmy pokaždé vyhrát. V domácím prostředí si dokonce 10. března vyšlápli i na Spartu výhrou 4:2. Jednoznačně nejlepší bilanci měli pak osmáci s posledním mužstvem soutěže, Kobrou Praha, kterou ve třech utkáních zvládli pokaždé porazit, navíc s celkovým skóre 35:12. Letošní ročník zakončili Kladeňáci dvojbojem s Pilsen Wolves, kdy doma zvítězili 5:3, avšak ve městě piva podlehli Rytíři 7:5. 

Hodnocení sezony od trenéra Libora Procházky: ,,Sezonu hodnotím kladně, jelikož jsem viděl na hráčích výrazný pokrok v hokejovém myšlení, což je pro mne nejpodstatnější, dovednosti se také posunuly na vyšší úroveň. Co se týče výsledků, které nejsou u této kategorie nejpodstatnější faktor, tak jsme dokázali porazit Spartu či Plzeň, ale zároveň dokázali prohrát se slabším soupeři. Důležité je, že kluci měli chuť trénovat a posouvat se ve svém rozvoji."

7. TŘÍDA

Kategorie sedmáků, hrajících v Lize starších žáků B, měla před sezonou v plánu zajistit si po základní části účast v playoff, tedy skončit v tabulce nejhůře na třetím místě. Nicméně díky vysokým porážkám s nejbližšími konkurenty, a sice Příbramí a Říčany, se jim cíl vzdaloval. Prakticky definitivní rozhodnutí o těsném nepostupu do vyřazovacích bojů přišlo po domácí prohře právě s Příbramí a následné remíze s Hvězdou Praha 4:4. Kladeňáci tak spadli do horší nadstavbové skupiny, kterou alespoň chtěli opanovat a umístit se v celkovém pořadí co nejlépe. To se jim podařilo naprosto dokonale, protože zvládli vyhrát všechny zápasy a několikrát se sedmákům podařilo nastřílet soupeři přes deset branek. Nejvyšším rozdílem porazili Rytíři B-tým Kralup nad Vltavou 3. února, a to výsledkem 18:2.

Hodnocení sezony od trenéra Jaroslava Kally: ,,Sezonu 23-24 jsme zahájili úspěšným začleněním chlapců ze zaniknuvší PZ Kladno. Do standardních tréninkových procesů jsme zařadili videocoaching a pracovali především na týmovém pojetí hry. Základní část Ligy starších žáků jsme ukončili na čtvrtém místě a jen o kousek nám unikl postup do playoff Středočeského kraje. Druhou polovinu soutěže jsme v 15 utkáních neztratili ani bod a s celkovým skóre 165:42 ukončili sezonu vítězně. Celkově na 13. místě ve Středočeském kraji. Cílem pro sezonu 24-25 bude postup do playoff a umístění do 5. místa celkově. Letní přípravu pro nadcházející sezonu bychom chtěli absolvovat i s posilami, na kterých pracujeme."

6. TŘÍDA 

Žáci šestých tříd kladenského celku se prezentovali v uplynulém ročníku v Lize mladších žáků A. Základní část nabídla několik zajímavých soubojů a převážně s vítězným koncem pro Rytíře. Jediné dvě porážky přišly proti pražské Spartě, po výsledcích 2:4 a 7:3. Ve dvou utkáních se Kladeňáci museli také spokojit pouze s bodem za remízu, se Slaným a Hvězdou Praha. I přes to však dokázali hráči Kladna s náskokem 4 bodů uhájit druhou příčku ve skupině a postoupili do lepší nadstavbové části. Tam je čekalo pět soupeřů, s každým odehráli dvě utkání doma a dvě venku. Jedním ze soků byla opět Sparta, nicméně ani jednou ze čtyř zápasů se bohužel Rytířům nepovedlo uhrát jediný bod s tímto rivalem. Suverénním mužstvem skupiny byl však Děčín, se kterým si hráči Kladna také ani jednou neporadili. Na uhájení přijatelného čtvrtého místa to ovšem stačilo, jelikož se s týmy jako Ústí nad Labem, či Neratovice, Rytířům povedlo příliš neztrácet body. 

Hodnocení sezony od trenéra Vítězslava Bílka: ,,Zhodnocení je pozitivní, jelikož jsem u kategorie prvním rokem, tak postupně poznávám schopnosti hráčů. Musím říct, že u většiny hráčů vidím obrovský posun a jsem rád, že chtějí dělat to, co se jim řekne.... Jinak co se týká zápasů, postoupili jsme ze základní části z 2. místa do skupiny vítězů, kde jsme srovnali sílu s těmi lepšími a musím kluky pochválit, že odehráli kvalitní zápasy a kluci se určitě zas o trochu posunuli. Každopádně budeme v práci pokračovat a věřím, že kluci budou růst hokejově dál."

5. TŘÍDA

Díky zániku bývalého týmu PZ Kladno přihlásili Rytíři do Ligy mladích žáků B hned dva celky. Hráči z bývalého PZ Kladno tvořili převážně tým B. Nicméně provázanost obou týmů fungovala více než dobře. Tým A měl rozhodně před sezonou vysoké ambice se umístit na nejvyšších příčkách. Tomu hned z počátku odpovídaly výsledky, kdy sice přišla nepříjemná porážka od Sparty, nicméně poté až do 19. listopadu neztratili Kladeňáci ani bod a pokaždé vyhráli o více než 7 gólů. S týmem Slaného se ovšem výherní stroj lehce zadrhl při domácí remíze 6:6 a prohře 3:6. Další a také poslední porážka přišla opět od pražské Sparty, tentokrát však v domácím prostředí nenechali hráči Kladna kůži lacino, protože podlehli těsně 6:7. V průběhu celé sezony však bylo vidět spoustu výsledků s dvouciferným číslem nastřílených branek, tudíž si kluci vždy rychle zvládli spravit sebevědomí. 

Hodnocení sezony týmu A od trenéra Jiřího Kuchlera: ,,Tým Rytířů HC 5 "A" startoval v této sezóně v Lize mladších žáků "B" - Středočeská sk., kde obsadil 2. místo z 15. účastníků. Nestačil pouze na suverénní Spartu, kterou dokázal porazit jenom jednou, avšak pouze v přátelském utkání. Kvalitní zápasy se v rámci této soutěže odehráli i s týmem Slaného, který má v kategorii U11 výborný tým. V průběhu sezony mimo ligovou soutěž změřili kluci síly s celou řadou týmů z extraligových hokejových měst s celkově pozitivní bilancí výher oproti prohrám. Potěšující je, že se v této věkové kategorii dokáží prosadit prakticky proti kterémukoliv týmu, což jim přidá do budoucna sebedůvěru v další práci při jejich hokejovém růstu. Za zmínku stojí skvělá spolupráce a provázanost s týmem HC 5 "B spočívající ve společných trénincích či prolínání hráčů mezi oběma týmy."

Jak již bylo zmíněno, v kategorii pátých tříd měli Kladeňáci v jedné soutěži zastoupení dvou mužstev. Tým B si vedl v průběhu celého ročníku velmi dobře a v jednu chvíli dokonce byl bodový stav týmů A i B naprosto vyrovnaný, když se celky seřadily na druhém, respektive třetím místě. Výsledkově rozhodně nevítězil tento tým tak vysokými rozdíly jako tým A, i přesto však důležité body dokázal sbírat. V konfrontaci se Spartou nebo se Slaným rozhodně nevzešli Rytíři, i přes vyšší prohry, nikterak herně ostudně. V pikantních soubojích s týmem A se také hráči B týmu nemají po herní stránce za co stydět. Cenná vítězství si například Kladeňáci připsali s týmy Rakovníka a Černošic, kteří na konci sezony skončili jen o pár bodů za Kladnem. Odměnou této práce tak byla finální pátá příčka pouze za Spartou, A týmem Kladna, Slaným a Hvězdou Praha.

Hodnocení sezony týmu B od trenéra Jaroslava Rittiga: ,,Naši kategorii tvořila kostra hráčů bývalé Pézetky. S mým kolegou Vencou Formánkem jsme se po celou sezónu snažili s kluky systematicky pracovat na bruslení, dovednostech a v neposlední řadě na základních principech velkého hokeje, jelikož to byla pro většinu kluků první sezóna na velké hřiště. Velmi dobře fungovala spolupráce s týmy Jirky Kuchlera a Víti Bílka, kdy u nás dostali prostor někteří hráči, kteří se nevešli do sestavy svého týmu. Mým osobním cílem z pozice trenéra bylo jít zapas od zápasu a postupně se zlepšovat. Hrát, pokud možno, co nejlepší hokej s každým soupeřem a dát prostor hráčům se ukázat a zabojovat o nominaci do prvního týmu. S průběhem sezóny jsme nakonec byli vcelku spokojení dokázali jsme přehrát v naší soutěži většinu týmů a dokázali jsme uhrát pár zajímavých částí utkání proti silnějším týmům. Tímto bych chtěl všem klukům poděkovat za dobře odvedenou práci v sezóně. Zároveň i rodičům, kteří nás nechali dělat svou práci a dopřáli dětem dělat tento časově náročný sport."

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU