čtvrtek 5.8.2021
Kladno
Jihlava
17:30
 úterý 10.8.2021
Jihlava
Kladno
18:00
 čtvrtek 12.8.2021
Litvínov
Kladno
17:30
 úterý 17.8.2021
Kladno
Karlovy Vary
17:30
 čtvrtek 19.8.2021
Budějovice
Kladno
17:30
Obrázek
Klub

Letní příprava Rytířů? Letos kombinujeme suchou s ledem, říká trenér Obrtel

3. 6. 2021 od Lukáš Jůdl
Kladenským Rytířům (a nejen těm z A-týmu) začala letní příprava. Tu letos zpestřují i tréninky na ledě, ale dřina v posilovnách a na běžeckých tratích se ani letos nikomu nevyhýbá. Postupně vás vezmeme na jednotlivé tréninky prostřednictvím fotek a videí, ale pro vaše lepší pochopení tréninkového harmonogramu jsme na úvod vyzpovídali kondičního trenéra klubu Michaela Obrtela.

Letní příprava našeho klubu začala před týdnem. Jak to tak bývá, pro hokejisty je to méně oblíbená část sezony, ale letos je to hlavně pro mládež jiné, protože ta se po dlouhé době zase mohla sejít. Byly tak ty první srazy pro všechny příjemnější?

Myslím, že určitě ano. Kontakt všem chyběl a sport je důležitou životní činností i kvůli sociálním kontaktům. Během pandemie jsme trénovali alespoň na dálku, přes kamery, ale co si budeme povídat. Společné tréninky nemůže nic nahradit. Ten osobní kontakt je při nich důležitý, já mohu hráčům předat mnohem lepší zpětnou vazbu a kluci mají i tendenci se překonávat navzájem, takže i ty výkony jsou mnohem lepší na klasických společných tréninkách.

Je potřeba zaměřit se na manko, které mohli mnozí nabrat během vynucené pauzy kvůli pandemii?

Pokud se to manko vytvořilo, snažili jsme se ho stáhnout, ale jisté manko tam samozřejmě bylo. Ten výkon se ale v našem případě, kdy jsme hokejisté, projevuje hlavně na ledě, který všem chyběl na prvním místě. Nic ho nikdy nenahradí. Trénovat na dálku ale bylo lepší než nic. Vím, že mnozí tomu dali v těchto těžkých podmínkách maximum a trénovali poctivě. Na těch, kteří to flákali nebo tomu nedávali všechno, se to teď také jasně projevuje. Během pandemie jsme apelovali na to, že se bude tvrdá práce všem hodit. Každopádně víme, že si pandemie vybrala svou daň, a že domácím tréninkem nelze všechno hned dohnat.

Jaký je plán letní přípravy?

Co se mládeže týče, ta chodí hlavně na led, protože ten jí opravdu chyběl. Postupně jsme na ledě, ale i na suchu, zvyšovali zátěž tak, aby to po tom výpadku hned na začátku nikdo nepřepálil. U dorostu jsme ještě trochu benevolentnější, ale v juniorce už není čas na to někoho něco nového učit. Tam mají kluci v podstatě stejný režim jako má áčko a už s nimi ladíme jen detaily. Každý hráč by tam totiž měl být připraven na okamžitý přechod do áčka. Snažíme se, aby tomu tak bylo, i když se to ne vždy u každého povede. 

Letní příprava pro áčko začala docela brzy, když vezmeme v potaz, že sezona skončila letos až na konci dubna. Je tak start trochu pozvolnější?

Kluci dostali pauzu skoro čtyři týdny, kdy měli úplné volno, aby si po sezoně dostatečně odpočali. Máme letos netradičně dvoufázové tréninky jak na ledě, tak i na suchu, aby to bylo pestřejší. Do začátku července pojedeme naplno. Pak kluci dostanou individuální plán na dva až tři týdny. Pak už se bude vše soustředit jen na ledy před přípravnými a ligovými zápasy.

Vloni jste se sešli v době, kdy pandemie teprve začínala nabírat na obrátkách. Sešli jste se na Sletišti, v rouškách a asi nikdo netušil, jestli sezona vůbec proběhne. Jak na to vzpomínáš?

Pro sport to bylo strašné. Nikdo nevěděl, na co se má ta sportovní organizace připravit, ale na druhou stranu to bylo pro všechny stejné. Zkusili jsme se na to co nejlépe připravit a byla to pro nás nová zkušenost, což já osobně beru jenom pozitivně. Já si z toho opravdu hodně vzal. Tehdy jsem ale věřil, že se sezona rozeběhne, i když jsem si uvědomoval, že to bude asi bez diváků. To se naplnilo a bylo to zpočátku šílené, ale pak jsme si na to zvykli. Můžeme být rádi, že se ta sezona vůbec dohrála, i když s určitou pauzou a trénováním třeba na otevřeném kluzišti v Dobříši. Hlavní je, že se přes to všechno povedl postup. 

Pandemie je – věříme – na ústupu. Jdeš tedy do přípravy s lepšími vyhlídkami na nadcházející sezonu, než tomu bylo před rokem?

Popravdě jsem hodně opatrný. Máme rozplánovanou přípravu a předsezonní období, ale víme, co se stalo vloni a musíme počítat se vším. Kdyby se situace opakovala, musíme počítat i s tímto scénářem, ale vypadá to letos opravdu lépe. Věřím, že se to letos odehraje a snad i s diváky.

Vytvořil jsi pro naše áčko jiný plán přípravy kvůli extralize, oproti plánu přípravy vloni na Chance ligu?

Nemyslím si, že by se to výrazně lišilo. Spíše se snažím posouvat já sám ve své profesi, a ty zkušenosti se snažím přenášet na kluky. Každý rok se snažíme tu přípravu zlepšit, vycházíme z porovnání těch předchozích sezon a každý rok je tam určité vylepšení.

Jak ty sám se na návrat do extraligy těšíš?

Moc se těším a jsem strašně rád, že jsme postoupili. Ty soupeři, haly a všechno je v extralize na úplně jiné úrovni.

A co plánuješ na léto?

Bude to hlavně o práci, ale se svou snoubenkou jsme se konečně shodli na termínu svatby. Kvůli pandemii sice až napotřetí, ale teď už opravdu bude. Pak bychom chtěli na svatební cestu, ale podle omezení se teprve rozhodneme, kam ji uskutečníme.

Jak probíhaly tréninky během pandemie?

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU