48. kolo,  pátek 23.2.2024
Kladno
Mladá Boleslav
0:5
49. kolo,  neděle 25.2.2024
Kladno
Třinec
5:2
50. kolo,  úterý 27.2.2024
Kladno
Litvínov
2:0
51. kolo,  pátek 1.3.2024
Budějovice
Kladno
5:3
52. kolo,  neděle 3.3.2024
Kladno
Karlovy Vary
1:4
Obrázek
Mládež

V této kategorii hraje biologický věk hráčů velkou roli, prozrazuje trenér sedmáků Tomáš Exner

30. 10. 2020 od Ondřej Hradecký
Hlavním trenérem sedmé třídy Rytířů je Tomáš Exner a právě on nám poskytl další ze série rozhovorů o mládežnických týmech. V kladenské organizaci se tento trenér pohybuje posledních deset let a to všechno díky tomu, že kdysi začal trénovat svého syna a od té doby už u tohoto řemesla zůstal. Mezi svými svěřenci vidí několik velkých talentů.

Sezonu zatím komplikují celorepubliková omezení, ale snad se za čas zase bude hrát. Jaké máte cíle?

Chceme postoupit do té lepší skupiny, abychom hráli s těmi nadprůměrnými týmy. Drtivá většina týmů v soutěži je na poměrně vysoké úrovni, takže to určitě nebude nic lehkého.

Většina hráčů teď prochází pubertou, jak byste zhodnotil mentální vyspělost týmu jako celku?

Je to pravda, ten biologický věk hraje velkou roli. U někoho ten vývoj přišel dřív, u někoho později a to se samozřejmě podepisuje i na kvalitě výkonů. Řekl bych, že i mentálně jsou v tom týmu velké rozdíly, kdy někteří hráči dospívají jak fyzicky, tak i mentálně, dříve než ostatní.

V tomto věku je brzo na nějaké soudy, ale vidíte v týmu nějaké hráče, kteří mají šanci prorazit i ve vyšších věkových kategoriích?

Ano, vidím, jmenovat je ale určitě nebudu. Pár takových kluků, kteří mají velký potenciál, by se ale v týmu dozajista našlo a já nevidím důvod, proč by se v budoucnu nemohli prosadit.

Většina vašich svěřenců už je rozhodnuta, že se bude věnovat pouze hokeji, mění se i díky tomu vaše tréninkové nároky na hráče?

Určitě ano. Ta náročnost stoupá a to i na suchu, v tělocvičně. Kluci budou mít i plavaní, snažíme se to trochu nakombinovat. Logicky od nich ale stále budeme očekávat víc a víc, aby pro ně byl ten přechod nahoru plynulý.

Jak funguje spolupráce mezi různými věkovými kategoriemi? Snažíte se pro hráče udělat přechod co nejvíce plynulý?

My trenéři je většinou převezmeme někde kolem čtvrté třídy a postupně s nimi jdeme nahoru. Takže se dá říct, že má člověk možnost si ten svůj tým postupně připravit. To určitě pomáhá jak klukům, tak nám v naší práci.

Co se týče vás osobně, jak probíhaly vaše začátky u mládežnického hokeje?

Začal jsem vlastně trénovat se synem, když mu byly čtyři roky, takže asi před dvaceti lety. A od té doby jsem prošel různými týmy, až jsem skončil tady na Kladně, kde jsem momentálně desátou sezónu.

Máte nějaké vyšší trenérské ambice nebo vás práce u mládeže naplňuje dostatečně?

Tak každý se chce dostat výš. Ale u těch dětí je zkrátka vidět nejvíce ten pokrok, mě to baví. A to člověka u téhle práce asi musí. Ambice jsou vždy, ale aktuálně nad tím nepřemýšlím.

U kladenské mládeže působí několik velkých hokejových osobností, ať už pan Neliba nebo Libor Procházka, dává vám něco spolupráce s takovými personami?

Určitě ano, já jsem u pana Neliby byl před nějakými čtyřmi roky jako asistent a samozřejmě jsme spolupracovali, takže jsem něco pochytil a snažil se zdokonalit. Myslím, že Libor Procházka má pátou třídu a juniorku, takže s tím se tolik do styku nedostanu, ale s panem Nelibou ano.

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU