„Rozloučili se tu se mnou hezky. Za vedení klubu Martin Vejvoda a pak postupně všichni ostatní, co tu právě byli. Prý jsem je svým rozhodnutím překvapil, ale já už dál nemůžu. Bolí mě záda z toho sezení a chci už mít klid,“ vysvětlil Landa, který měl své spoluhráče z devětapadesátého vyvěšené na tablu v recepci zimního stadionu. „Dá se říct, že vzpomínám na všechny. Ale už nás moc není,“ řekl nedávno v rozhovoru pro klubový zpravodaj.

Památnou první mistrovskou trofej Kladno získalo na pražské Štvanici, protože jeho stánek právě procházel rekonstrukcí, při níž se dočkal úplného zastřešení. „Dříve se hrálo na odkrytých stadionech. Když byly mrazy, to jsme kolikrát měli strašně namrzlý obličej. Ale v devětapadesátém na Štvanici to bylo perfektní. Jezdily tam vlaky z Kladna a bylo vždycky nabito. Chodilo na nás pravidelně osm nebo deset tisíc diváků,“ vyprávěl Zdeněk Landa.

Za jeho časů se hrál hokej úplně jinak, ale i před padesáti lety občas pořádně bolel. „Nevím, jestli byla hra elegantnější. Když jste dal tenkrát někomu bodyčka, tak ho museli rovnou odnést. Ale nesmělo se narážet k mantinelu. Dneska už uprostřed hřiště klasický bodyček vidíte málokdy. Spíš se tam někdo s někým srazí,“ směje se. „Když se na mě hráč rozjel, tak jsem buď musel uhnout, nebo na něj čekat s vystrčeným ramenem. Nechali jsme si na ně udělat antikórové puklice i další chrániče. A to taky něco vážilo,“ prozradil. V Kladně tak s trochou nadsázky začala rytířskou tradici už generace padesátých let, protože taková výzbroj z poldovácké oceli mohla připomínat lehké brnění.

Žádné pikantní zážitky z kabiny Zdeněk Landa bohužel neprozradil. „Srandy jsme samozřejmě dělali, hlavně po zápasech. Ale ty vám nemůžu říct, to se asi nehodí,“ pronesl vesele.

Klub Rytíři Kladno děkuje Zdeňku Landovi za všechno, co pro místní hokej udělal a přeje mu vše nejlepší a hodně zdraví nejen do nového roku, ale ještě do dlouhé řady dalších let.

 


Zdeněk Landa (na fotografii klečí druhý zprava) se narodil 9. 6. 1935 v Žilině u Kladna. Za „A“ tým Kladna začal hrát v sezoně 1953-54 v druhé čs. lize. O pět let později už se SONP Kladno slavil mistrovský titul. V mateřském klubu odehrál 10 sezon, na vojně strávil dva roky ve vznikající Dukle Jihlava (1956-58), vyzkoušel si angažmá v Gottwaldově a ve Vsetíně a na sklonku kariéry působil dvě sezony v zahraničí. Aktivní kariéru ukončil v roce 1973.

TJ SONP Kladno 1960/61