„Věříme, že Petr Ton bude rozdílovým hráčem, který dokáže především v play off zlomit vyrovnané zápasy na naši stranu. Umí být ve správný čas na správném místě a jsem přesvědčený, že Kladnu strašně moc pomůže,“ okomentoval hvězdný návrat jednatel a hlavní trenér Rytířů Pavel Patera, který bude spoléhat i na gólové příspěvky ústeckého Davida Tůmy. „Samozřejmě ještě teď velmi živě vidím, jak řádil ve čtvrtfinále proti Kladnu. Ale já ho sleduji delší dobu, je v ideálním věku a má stabilně vysokou výkonnost,“ prohlásil Patera na adresu pětadvacetiletého útočníka.

V obraně pokračuje z loňského kádru trojice Kehar – Ptáček – Růžička, Kladno bude v obraně znovu moci využít služeb svého odchovance Petra Hořavy, který s k týmu Rytířů vrací po dvou letech. „S Petrem Hořavou jsem dlouho hrál, mám ho dobře přečteného. Pomůže nám svými zkušenostmi i pílí a vnese do obrany klid,“ je si jistý kladenský trenér, který má stoprocentně vyřešen post brankáře. Vedle Lukáše Cikánka, který nemění dres a jemuž klub uplatnil opci, uvidíme v brankovišti nově vytáhlého Miroslava Hanuljaka. „Chtěli jsme přivést kvalitního velkého gólmana, pracovitého a se zkušenostmi s play off. To vše splňuje. Celkově si u všech zakládám také na lidské stránce a on je perfektní kluk do kabiny,“ vysvětlil Pavel Patera svou volbu. Třetím mužem s maskou bude navrátilec Jan Ilašenko, který od letoška zároveň vypomáhá jako trenér brankářů v mládeži.

Kladenský tým zahájil suchou přípravu už ve čtvrtek i s hráči, kteří si ještě budou muset smlouvu vybojovat. Mužstvo se bude postupně dál rozrůstat a podle Pavla Patery jsou na spadnutí další velmi zajímavé přestupy. „Věřím, že už během tohoto týdne oznámíme příchod dalších hráčů.“ 


Rytíři Kladno - prozatímní soupiska

Brankáři

Miroslav Hanuljak, Lukáš Cikánek, Jan Ilašenko

Obránci

Petr Hořava, Martin Kehar, František Ptáček, David Růžička / Matyáš Zelingr*, František Matula*, David Bunda*

Útočníci

Patrik Machač, Tomáš Redlich, Jakub Strnad, Petr Ton, David Tůma / Daniel Kružík*, Petr Havlůj*

*Uvedeni hokejisté s platným kontraktem. Hvězdičkou označeni hráči kladenské juniorky, kteří budou usilovat o profesionální smlouvu.


Petr Ton

Dvaačtyřicetiletý Petr Ton patří k největším legendám české nejvyšší hokejové soutěže. V dresu kladenského áčka se představil už v ročníku 1992-1993 a celkem v něm strávil šest sezon. Následně se Ton vydal do Finska, kde hájil barvy Jokeritu Helsinky, Blues Espo, JYP Jyväskylä a v závěru severského tažení také Kärpätu Oulu. Ročník 2003-2004 už odehrál Ton v pražské Spartě, kde strávil celkově dlouhých 11 let! Pro pražský klub se stal kladenský odchovanec neodmyslitelnou legendou a s klubem slavil dvě vítězství v extralize. Poslední dvě sezony pak strávil Ton v brněnské Kometě.

Petr Ton dosáhl ve své dlouhé kariéře řady úspěchů. Vedle dvou vítězství v extralize byl vyhlášen třikrát nejlepším střelcem ligy a dvakrát nejproduktivnějším hráčem celé soutěže. Je členem Klubu ligových střelců deníku Sport, v této vybrané společnosti mu s 385 trefami (384 nejvyšší soutěž + 1 reprezentace) náleží patnáctá příčka a první mezi aktivními hráči.

David Tůma

David Tůma je odchovancem ústeckého klubu, do dospělého hokeje ale nakoukl ve službách pražské Sparty. V nejvyšší soutěži se ale talentovaný kanonýr nikdy naplno neprosadil. Druhou nejvyšší českou soutěž si Tůma vyzkoušel za Beroun a Litoměřice, nakonec se ovšem vrátil do svého rodného klubu, kde působil až do loňska a kde odehrál uplynulé čtyři sezony. Právě čtyřiadvacetiletý hokejista se podílel velkou měrou na vyřazení Rytířů z play-off, když ve čtvrtfinálové sérii nasázel do kladenské sítě 7 branek, ke kterým přidal ještě 3 asistence. Celkem vloni v 54 zápasech základní části a play off vstřelil 35 branek a zaznamenal 31 asistencí.

V české extralize odehrál David Tůma celkově 25 zápasů, ve nichž se mu nepodařilo bodovat. Ve druhé nejvyšší lize pak naskočil Tůma do 291 utkání, ve kterých si připsal 184 bodů za 101 branek a 83 přesných gólových přihrávek. 

Petr Hořava

Petr Hořava působil v kladenském klubu naposledy v poslední extraligové sezoně 2013-14. V dresu kladenského áčka se objevil syn slavného otce celkem v šesti ročnících. Vedle Kladna působil třicetiletý zadák mimo jiné v Berouně, Ústí nad Labem, Znojmu, Třinci nebo Spartě. V poslední sezóně pak Hořava oblékal dres přerovských Zubrů. Celkově odehrál Hořava 295 zápasů v nejvyšší soutěži, ve které zaznamenal 1 gól a 18 asistencí. V první lize nastoupil kladenský bek k 318 utkáním, ve nichž si připsal bilanci 24 branek a 70 asistencí.

Miroslav Hanuljak

Miroslav Hanuljak začínal s ledním hokejem v Litvínově, dospělou soutěž si ale vyzkoušel až v dresu Havířova. Jednatřicetiletý gólman následně prošel ještě týmy Kadaně a Mostu, až se nakonec usadil v Chomutově. Za severočeský celek nastupoval Hanuljak od sezóny 2008-09, ještěn několikrát byl ale vypůjčen do Kadaně nebo Mostu. Právě v dresu Mostu pak dochytal Hanuljak minulou sezónu, když dobrými výkony v zápasech o udržení pomohl udržet severočeský tým ve druhé nejvyšší soutěži. 

Celkově zasáhl Miroslav Hanuljak do 32 zápasů nejvyšší české soutěže, ve kterých si připsal úspěšnost zákroků 90,26%. V první lize pak odehrál zkušený gólman 326 utkání s procentuální úspěšností 92,04% a průměrem 2,56 branky na zápas. Nejlepších čísel dosáhl Hanuljak v baráži o extraligu. V této části sezóny odchytal Hanuljak 21 zápasů a připsal si úspěšnost 92,36%.