Motor má široké portfolio produktivních hráčů

České Budějovice patřily v sezoně znovu mezi hlavní favority a tuto pozici po celý ročník potvrzovaly. Až do závěrečných kol se Jihočeši přetahovali o první příčku s Karlovými Vary, nakonec ale skončili druzí. Českobudějovické mužstvo vybojovalo 101 bodů a skončilo s osmibodovou ztrátou na první příčku. Motor v aktuální sezoně vsadil na dobrý mix zkušených hráčů a mladíků. Václav Nedorost (16+27) byl hlavním lídrem svého týmu, velmi dobře jej podporovali ale i obránce Zdeněk Kutlák (11+14), útočníci Miloslav Čermák (9+19), Peter Galamboš (8+23) nebo Petr Vampola (7+18), který mužstvo posílil v průběhu základní části. Z mladších hráčů si pak počínali velmi dobře Luboš Rob (19+12) nebo Filip Vlček (12+12). V obranné činnosti se činili zejména beci Roman Vráblík Žigou Pavlinem. První jmenovaný skončil po 52 kolech s bilancí +23 bodů ve statistice plus/minus, Pavlin měl jen o tři body méně. Brankoviště hájili v nejvíce případech Petr Kváča Davidem Gábou, přičemž oba si udrželi výborné statistiky. Kváčova úspěšnost činila 92,25 % a Gábova jen lehce nižší - 92,02 %. 

Čtvrtfinále přineslo vítězství Motoru nad Havířovem v poměru 4:1 na zápasy. Jihočeši vyhráli na domácím ledě 5:0 a 4:2 a i v prvním venkovním střetnutí dokázali uspět - tentokrát 4:1. Ve čtvrtém duelu ale Motor svému sokovi podlehl 1:3 a musel se vrátit ještě na domácí led. Tam už si ale České Budějovice postup pohlídaly a vyhrály 3:0. Po čtvrtfinálové sérii se můžou Českobudějovičtí chlubit druhým nejproduktivnějším hráčem celého play off. Je jím Petr Vampola (2+5). Za ním pak v klubovém bodování následují Václav Nedorost (3+2) a Vlastimil Dostálek (2+2). Jasnou jedničkou je ve vyřazovacích bojích Petr Kváča, který má vynikající čísla. Úspěšnost zásahů 95,52 % a průměr 1,20 gólu na zápas. 

Co se týče týmových statistik, Jihočeši mají naprosto skvělou hru v oslabení. V play off se museli bránit soupeřově početní výhodě už 27x, neinkasovali ale v této době ani jedinou branku! Úspěšnost ubráněných oslabení tak činí 100 %. Přesilovky se Motoru na druhé straně už tolik nedaří. České Budějovice vstřelily tři góly v přesilové hře a s úspěšností 13,04 % jsou pátí z osmi. 

Vzájemné zápasy v této sezoně

Pokud si chcete vsadit na postupujícího ze semifinálové série Kladno - České Budějovice, vzájemné zápasy ze základní části vám v tom nepomohou. Oba týmy totiž urvaly po dvou vítězstvích. Rytíři nejprve uspěli na svém ledě díky dobré třetí třetině a vyhráli 4:2. Na jihu Čech ale stáli proti vozové hradbě, kterou postavili Českobudějovičtí ve svém obranném pásmu, a prohráli 0:3. Kladno nakonec ztratilo i druhý domácí zápas. Na ČEZ stadionu se hrála dlouho vyrovnaná partie, jenže hosté se v závěru dokázali prosadit a uštědřili domácím porážku 1:2. V předposledním kole ale Kladeňáci dokázali tuto ztrátu smazat. V Českých Budějovicích se třikrát trefil David Tůma a dopomohl svému mužstvu k výhře 4:1

Historie českobudějovického hokeje

První zmínky o hokeji v Českých Budějovicích pocházejí už z roku 1911. Předchůdce současného Motoru však vznikl až v roce 1928, kdy došlo ke sloučení Viktorie Č. B. se Slovanem Č. B. a vznikl AC Stadion České Budějovice. Poté, co se k moci v Československu dostali komunisté, došlo několikrát k přejmenování klubu, až se ustálil dlouhodobější název Slavoj České Budějovice. Ještě rok před přejmenováním, v sezoně 1950/51 se ale Jihočeši dočkali největšího úspěchu ve své historii! České Budějovice vybojovaly svůj první a dosud jediný titul v nejvyšší soutěži! V šedesátých letech se ovšem klub ocitl v těžké finanční situaci a ujal se jej národní podnik Motor, který mužstvu dopomohl zpět mezi elitu. Už v této době se objevuje legendární název klubu TJ Motor České Budějovice. K další významné změně pak došlo na konci roku 1992, kdy byl klub přejmenován na HC České Budějovice. Mužstvo zažilo krizi v sezoně 2003/04, kdy sestoupilo z nejvyšší soutěže, po jediném roce však slavilo postup. V roce 2006 získaly České Budějovice nového generálního partnera a název HC Mountfield. Tým patřil mezi nejlepší v extralize a jednou dokonce opanoval základní část, přes semifinále ovšem neprošel. V roce 2013 pak zažili Jihočeši tragédii. Mountfield rozhodl o přesunu klubu do Hradce Králové. Díky skupině bývalých hráčů ale hokej v jihočeské metropoli zůstal. Klub od té doby nastupuje ve druhé nejvyšší soutěži a hlásí se k odkazu slavného Motoru. Proto i přebral jeho název. České Budějovice patří v lize pravidelně k hlavním favoritům, přesto zatím bojují o návrat mezi elitu marně. 

Z českobudějovické hokejové líhně vzešla celá řada známých hráčů. Namátkou jsou to například brankář Roman Turek, který zvítězil ve Stanley Cupu i na mistrovství světa, Jiří Lála, který vybojoval ligový titul a vítězství na mistrovství světa, nebo dvojnásobný mistr světa Václav Prospal. I další známí hráči ale oblékali dres Českých Budějovic - útočníci Milan Michálek, Martin Hanzal a Jiří Novotný nebo brankáři Jakub Kovář a Alexander Salák. To je jen krátký výčet hokejistů, kteří nastupovali v jihočeské metropoli.