FOTO: Jiří Čelanský a Jaromír Jágr na střídačce Rytířů. (Autor: Tomáš Kostečka)

Co byste s odstupem času udělal jinak?

Po neúspěchu přijde dost věcí, které se člověku honí v hlavě. Ano, některá rozhodnutí jsem měl udělat jinak. Někdy to chtělo víc trpělivosti, někdy naopak více riskovat třeba co se týče nasazování a využití hráčů. O tom bilancuji po úplně každé sezoně.

Co vás tu nejvíce těšilo, co naopak štvalo či zklamalo?

Byl jsem maximálně spokojený s lidmi z klubu a realizačního týmu, s jejich férovostí a lidským přístupem. To není všude denním chlebem. Jinak to byla práce jako kdekoliv jinde, i když se po neúspěchu hodnotí hůře. Tím si to angažmá nechci zkazit, je zde spousta fajn věcí a lidí. Na to budu vždycky rád vzpomínat.

S mužstvem se vám nepodařilo dosáhnout stanovených cílů, berete za to osobní zodpovědnost?

Samozřejmě.

Které věci vám bránily dosáhnout lepších výsledků?

To je těžká otázka, vždycky se mozaika skládá z více střípků. Jednoznačně beru odpovědnost na svou osobu, nicméně jsem se všemožně snažil, aby se úspěch dostavil. Bohužel se to nepovedlo. Naše sezona byla specifická a kostrbatá. Přišly situace, které jsem v žádném případě ovlivnit nemohl a musel je brát jako fakt. Nemá asi cenu je všechny připomínat. Jinak bych neřekl, že mi něco bránilo. Vždycky je potřeba dívat se na problémy z různých úhlů a já se na ně snažil reagovat nejlépe, jak to jde. Potýkal jsem se dosti úskalími, ale tak to chodí. Snažil jsem se jim čelit, za nic se neschovávat a v klíčových momentech se radit ať už Jardou Jágrem, panem Jágrem starším a samozřejmě Matějem (Jiří Kopecký).

Aktuálně má Kladno pod smlouvou patnáct z většiny mladších hráčů. Vidíte v nich určitý potenciál? A pokud ano, v kom největší?

U mladých hráčů je to hodně těžké. Na rovinu říkám, že tu nevidím nějaký super talent. Ale hlavně v mladších ročnících se najdou šikovní kluci, kteří mají šanci v áčku ještě před sebou a ne náhodou jsou někteří z nich v nominacích do mládežnických reprezentací. Na mládeži se dá do budoucna stavět.

Chtěl byste některé hráče po sezoně vyzdvihnout nad ostatní?

Do těžké role byl vhozený gólman Dan Vladař a zhostil se jí velice dobře. V hlavě mám konkrétně zápas v Havířově na začátku sezony, kdy to ustál a pak odchytal výborné zápasy. On je právě jedním z těch kluků, na kterých se dá stavět.

Pravidelně nadstandardní výkony podával David Stach, bohužel mu uškodilo zranění v rozjeté sezoně. Po posílení kádru bezesporu zkvalitnil ofenzivu Tomáš Kaberle, i když ani on se nevyhnul určitým výkyvům. Směrem dopředu každopádně snesl přísné měřítko. Dost nám pomohl Honza Hlaváč, jeho příchod pomohl týmu nejen herně, ale i morálně.

A zmínit bych chtěl ještě Honzu Rudovského. I on dokázal, že je typem hráče, který ustojí hru na našem malém hřišti, kde je hodně kontaktů. Honza navíc rozhodl několik zápasů. Jeho smůlou je, že vloni i letos se v nejlepší formě vždy zranil.

V Kladně je zvykem angažovat místního trenéra. Možná i proto jste to jako „cizinec“ od začátku neměl jednoduché s fanoušky. Cítil jste od nich velký tlak?

Tlak jsem necítil. Už když jsem zvažoval příchod do Kladna, bylo mi jasné, že kladenský divák je hodně náročný. Někdy bohužel až agresivní, na mou hlavu se sneslo v průběhu zápasů dost věcí. S pár lidmi jsem si to dokonce vyříkal osobně, což je z mého pohledu jediná cesta. Je běžné, že trenér bývá takovým tím středobodem, na který se to může valit ze všech stran. Který zimák v republice jim tleská…

Pokud se ohlédnete za svým působením u Rytířů, jaké z vašeho pohledu bylo?

„Jsem rád za šanci, kterou mi Kladno dalo. Bohužel obě strany čekaly něco jiného. Více úspěchů a ty nepřišly. Je to sport. Rád bych poděkoval za lidský přístup, který tady vždycky byl i v těch nejtěžších chvílích.

Čtěte také

31.03.2015 Trenér Jiří Čelanský končí na střídačce Rytířů