Vítěz slaví udržení, namočené jsou i Pardubice

„Vzhledem k tomu, v jaké situaci jsme byli, jsme museli spoléhat na výsledky ostatních týmů. Předposledním kolem se to otočilo, teď už nemusíme koukat na nikoho jiného, jen na sebe. Je to buď a nebo. Záleží jen na nás, jak to v Litvínově odehrajeme,“ uvědomuje si kladenský trenér David Čermák.

Rytíři získali svůj osud do vlastních rukou opět v minulém kole, kdy ve speciálním nadačním utkání porazili Mladou Boleslav 3:2! V případě, že by jejich hlavní soupeři bodovali za tři body, Kladno by i přes vítězství mělo jistý sestup. Litvínov ovšem prohrál v Olomouci 1:3 a Pardubice ztratily doma se Spartou 1:2 v prodloužení. Tabulka se tak pořádně vyrovnala! Kladno je poslední s šedesáti body, přičemž stejný bodový zápis má i Verva. Dvanácté je Dynamo s 61 body na kontě. Vítkovice s 63 body už jsou zachráněné.

Jaké výsledky se tedy musí v pátek sejít? Kladeňáci mají velikou výhodu, že hrají s Litvínovem napřímo. Stačí jim tedy jakákoliv výhra – ta za tři body bude v tuto chvíli stejně dobrá jako za dva body, protože Verva pokaždé zapíše menší bodový zisk než Kladno. V případě, že si Pardubice neodnesou ze svého zápasu ani bod, mohou sestoupit ve chvíli, kdy Rytíři zvítězí v prodloužení nebo na nájezdy. Pak by mělo Kladno 62 bodů a Litvínov s Pardubicemi 61 bodů, přičemž Severočeši mají lepší vzájemnou bilanci. Chance liga by tak přivítala Dynamo. Rytíři mají zkrátka v posledním kole vše ve svých rukách, jedna výhra jim zajistí vysněné udržení mezi elitou.

Rytířům by mohla hrát do karet aktuální forma. Vyhráli totiž poslední tři zápasy, zatímco Litvínov naposledy ztratil a sám se dostal pod tlak. Verva šla v utkání v Olomouci jako první do vedení, přestože v první třetině měla jen dvě střely na branku a ve druhé části jen o jednu víc! Až ve třetí části Severočeši pořádně zapnuli a zapsali 19 střeleckých pokusů, jenže na srovnání už ani to nestačilo. Olomouc zvítězila 3:1. „Litvínov je pořád favorit, my nemáme co ztratit. Litvínov hraje doma, navíc nás třikrát porazil. Nám samozřejmě poslední tři zápasy pomohly, pořád ale myslím, že je Litvínov velký favorit,“ hodnotí před klíčovým duelem Čermák, který správně poukazuje na vzájemnou bilanci Rytířů a Vervy.

Kladeňáci totiž litvínovské mužstvo v této sezoně ani jednou neporazili! Aby toho nebylo málo, navázali tak na dlouhou sérii, která momentálně činí už devět zápasů! Tak dlouho Kladno proti Vervě nevyhrálo. Poslední vítězství kladenského celku ve vzájemných zápasech se datuje k 8. dubnu 2018, kdy Kladeňáci na ledě soupeře vyhráli v baráži 2:1. Od té doby už se vždy radovali jen černožlutí. Nutno je ovšem podotknout, že čtyři ze zmíněných zápasů se odehrály v rámci předsezonních příprav.

Čím konkrétně to je, že Rytířům litvínovská hra tak nesvědčí? „Litvínov je brejkové mužstvo, které hraje dobře ve středním pásmu a spoléhá na rychlé protiútoky. V zápasech proti němu jsme ztráceli puky a pouštěli jsme soupeře do brejků. Litvínov má šikovné hráče, kteří umí tyto situace řešit. To nám nevyhovovalo,“ prozradil kladenský trenér, který má jasno o tom, co může být v pátek klíčové: „Myslím, že rozhodne, jakou hru předvedeme dozadu,“ dodal Čermák.

V rozhodujících chvílích sezony hrají pochopitelně významnou roli také absence důležitých hráčů. Rytíři v posledních dvou kolech nemohli spoléhat na svoji jasnou jedničku Denise Godlu ani na jeho náhradníka Lukáše Cikánka. Oba ale výborně zastoupil Adam Brízgala, od jehož návratu k týmu ještě Kladno neprohrálo. Na straně hostů je pak nejistý start reprezentačního beka a hlavní litvínovské posily závěru sezony Michala Moravčíka. Zkušený obránce nedohrál utkání 50. kola proti Vítkovicím po zásahu pukem do nohy a absentoval i v posledním odehraném duelu. Vervě naposledy chyběli i zkušení útočníci Jakub Petružálek a Martin Hanzl. 

Fandí se i na ČEZ stadionu!

Vstupenky na rozhodující duel pochopitelně bleskově zmizely z předprodeje, a tak už zbývá jen několik lístků na stání, které půjdou do prodeje pouze na pokladnách Zimního stadionu Ivana Hlinky. Rytíři si tak pro své fanoušky připravili speciální možnost, jak hromadně zafandit Rytířům v klíčové chvíli! Utkání proti Litvínovu se bude promítat na kostce kladenského ČEZ stadionu a k této příležitosti je pro fanoušky připravena i speciální akce. Prvních sto piv, sto gulášů a sto svíčkových pro fanoušky zdarma! Přijďte naposledy v této sezoně na náš zimáček a podpořte Kladýnko alespoň na dálku v nejdůležitějším zápase!


Utkání 52. kola Tipsport extraligy HC VERVA Litvínov  Rytíři Kladno se odehraje v pátek 6. března od 18:00 na litvínovském Zimním stadionu Ivana Hlinky. Utkání můžete sledovat živě na O2 TV Sport.

STATISTIKY 
HC VERVA Litvínov Rytíři Kladno
Bilance 
13. místo 14. místo
51 zápasů, 15-3-9-24 51 zápasů, 16-3-6-26
60 bodů, skóre 147:171 60 bodů, skóre 128:171
Lídr kanadského bodování 
Richard Jarůšek Brady Austin
38 b (22+16) 41 b (17+24)
13. místo v lize 9. místo v lize
Nejlepší střelec 
Richard Jarůšek Brady Austin
22 g 17 g
7. místo v lize 17. místo v lize
Nejproduktivnější obránce 
Michal Moravčík Brady Austin
22 b (4+18) 41 b (17+24)
8. místo v lize 1. místo v lize
Přesilovky
úspěšnost 16,67 % - 9. místo úspěšnost 16,84 % - 8. místo
Oslabení 
ubránění 79,89 % - 10. místo ubránění 80,10 % - 9. místo
Brankáři 
Jaroslav Janus Denis Godla
33 zápasů - 10 výher, 20 proher 40 zápasů - 17 výher, 23 proher
úsp. 89,93 %, prům. 3,18 g/z úsp. 90,87 %, prům. 3,05 g/z
David Honzík Lukáš Cikánek
23 zápasů - 7 výher, 13 proher 13 zápasů - 9 proher
úsp. 89,73 %, prům. 3,00 g/z úsp. 87,87 %, prům. 4,12 g/z
  Adam Brízgala
  4 zápasy - 2 výhry
  úsp. 91,43 %, prům. 2,31 g/z