SÍŇ SLÁVY KLADENSKÉHO HOKEJE


Kladno dalo hokeji nespočet skvělých hráčů, kteří se svým klubem oslavili šest mistrovských titulů i prestižní trofej pro vítěze Poháru mistrů evropských zemí. Řada vynikajících hokejistů navíc zaznamenala obrovské úspěchy na mezinárodní scéně, ať už na mistrovství světa, olympijských hrách nebo v kanadskoamerické NHL. Jen některým z nich se dostává prestižní pocty - uvedení do Síně slávy kladenského hokeje, která vznikla v listopadu roku 2014 při příležitosti 90. výročí našeho klubu.

Vybrat až z podivuhodně dlouhého seznamu významných osobností několik vyvolených, byl mimořádně obtížný úkol. Co nejpečlivěji se jej pokusili společně zhostit zástupci klubu Rytíři Kladno, Fanklubu Poldi Kladno, redakce deníku Sport a sportovní novináři celoživotně spjatí s kladenským hokejem - bývalý šéfredaktor sportovní redakce České televize Otakar Černý, šéfredaktor sportovní redakce Českého rozhlasu Miroslav Bureš a šéfredaktor sportu středočeského Deníku Rudolf Muzika. 

Jejich jednohlasnou shodou bylo do vznikající Síně slávy uvedeno sedmadvacet osobností z řad hráčů, trenérů a funkcionářů. V žádném případě nejde o uzavřenou společnost a tento počet členů není konečný. V příštích letech se bude Síň slávy, v níž nikdy nenajdete aktivního hráče, pozvolna rozrůstat.

 FOTO: Formálně klub Rytíři Kladno uvedl prvních 27 osobností do Síně slávy 13.12.2014 při utkání v retro dresech "Poldi Kladno - Dukla Jihlava".

Osobnosti v Síni slávy kladenského hokeje

BACÍLEK Stanislav, BAUER Lubomír, ČERMÁK Bohumil, JÁGR Jaromír st., JÁGR Josef, KABERLE František ml., KABERLE František st., KRÁSA Miroslav, KŘIVÁČEK Miroslav, KULÍČEK Jiří, LAITNER Hugo, MÜLLER Zdeněk, NELIBA Jan, NOVÁK Eduard, NOVÝ Milan, POSPÍŠIL František, PROCHÁZKA Martin, PROŠEK Bohumil, SKRBEK Milan, SÝKORA Václav, SÝKORA Vlastimil, ŠINDLER Zdeněk, VEJVODA Otakar st., VEJVODA Otakar ml., VIMMER Josef, VINŠ Jaroslav, VOLF Jaroslav.

Jména uvádíme v abecedním pořadí. 

SLAVNOSTNÍ VYŘAZENÍ ČÍSEL "6" & "11"

 

Čísla "6" a "11" už nikdy žádný kladenský hokejista v soutěžním utkání neoblékne. Zapovězena zůstanou na počest dvou naprosto výjimečných legend klubu - Milana Nového a Františka Pospíšila.

Klub se pro tento krok rozhodl na základě jejich mimořádného přínosu pro kladenský hokej a zároveň mimořádných úspěchů na mezinárodní scéně oceněných hokejovou federací uvedením do Síně slávy IIHF.

Symbolické dresy Milana Nového a Františka Pospíšila byly na ČEZ stadionu slavnostně vyvěšeny 13. prosince v průběhu speciálního retro zápasu Poldi Kladno - Dukla Jihlava. František Pospíšil a Milan Nový za aplausu tribun vyprodaného stadionu zároveň vhodili čestné buly tohoto výjimečného duelu.

Dokument České televize "Od Bacílka k Jágrovi"

Proslulý sporťák a kladenský patriot Otakar Černý přichystal všem našim příznivcům příjemný výroční dáreček! K příležitosti klubových kulatin totiž natočil dokument, který prochází 90 let slavné hokejové bašty ozdobených úspěchy ve třiceti minutách. V premiéře ho vysílal ČT SPORT v neděli 21. prosince 2014, k shlédnutí je také na webu iVysílání České televize.

Výstava Kladenský led - 90 let

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně uspořádalo výstavu Kladenský led – 90 let. „Výstava představí nejvýznamnější mezníky v historii kladenského hokeje. K vidění budou i některé dobové relikvie z archivu legend, například medaile, hokejky, dresy nebo či dobové fotografie,“ říká kurátor výstavy Jiří Štěpánek.

Výstava se veřejnosti otevřela 14. listopadu 2014 a při její příležitosti vyšla také kniha Jiřího Štěpánka „Králové ledu kladenského“ se vzpomínkami některých legend let padesátých až sedmdesátých.

 

 

  www.omk.cz ׀ Adresa: Huťská 1375, Kladno

 

KNIŽNÍ NOVINKY

Devadesátiny kladenského hokeje ozdobí hned trojice publikací, které se na historii klubu dívají z různých úhlů pohledu.

90 let kladenského hokeje

Oficiální výroční almanach hokejového klubu Rytíři Kladno, která se soustředí výhradně na nejvýznamnější okamžiky kladenského hokeje. Obsahuje několik dříve nepublikovaných archivních fotografií a přehledný statistický souhrn.

 

Brožovaná publikace, A5, 64 stran. K dostání je za symbolických 90 korun v e-shopu Rytířů Kladno, v průběhu ligových utkání v nově otevřeném Fanshopu na ochozu a také v prodejně O.K. sport na zimním stadionu. Nově je také almanach k dostání v Městské informačním centru na třídě TGM č.p. 499 a v Knihkupectví Blanka (Třebízského 366) ve Švermově.

 

Králové ledu kladenského

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně vydává 14.listopadu knihu Jiřího Štěpánka Králové ledu kladenského. Kniha obsahuje vzpomínky dvaceti legendárních hokejistů z řad Mistrů republiky 1959 a ze zlaté éry sedmdesátých let. V kostce také připomene historii kladenského hokeje. Chybět nebudou ani unikátní dobové fotografie.

 
Knihu bude možné zakoupit ve Sládečkově vlastivědném muzeu, v městském Infocentru na Pěší zóně, v knihkupectví Kanzelsberger a ve Středočeské vědecké knihovně.

 

My jsme Kladno! 90 let vzestupů a pádů kladenského hokeje

Nová kniha od novináře Jana Murárika obsahuje nejen unikátní fotografie, statistiku či vizitky největších osobností prvního kladenského mužstva, ale také nejslavnější zápasy i vzpomínky legendárních hráčů.

 

Vázaná publikace, 252 stran. K dostání za 390 korun v městském Infocentru na pěší zóně nebo na prodejně SAT-AN Cable Net v ulici Italská u podjezdu, popř. na mailové adrese info@vasekladno.cz a tel. 601 302 030.

 

 

UTKÁNÍ V RETRODRESECH

K utkáním první ligy v retro dresech nastoupili Rytíři venku proti Českým Budějovicím a doma proti Dukle Jihlava. Okamžiky to byly o to vzácnější, že Kladno v dobových replikách až dosud nikdy nehrálo. Domácí duel s Duklou navíc okořenila exhibice legend.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPECIÁLNÍ SADA KARTIČEK POLDI KLADNO

K příležitosti výročí 90 let kladenského hokeje vychází limitovaná sběratelská edice karet OFS Classic 2014/15. Tradiční výrobce kartiček si naše kulatiny nenechal ujít a k extraligovým klubům přidává dvacítku našich hráčů v retro dresech Poldi Kladno.